آيت الله حاج سيد صادق حسينى شيرازى « دام ظله »


www.shirazi.ir

ولادت " />

حضرت آیت الله حاج سید صادق حسینى شیرازى در روز ۲۰/ذى الحجه/۱۳۶۰ هجرى قمرى در کربلا ى معلى بدنیا آمد. دروس دینى و حوزوى را از بزرگان علما و مراجع در حوزه هاى علمیه فرا گرفته تا این که به درجات عالى علم و اجتهاد رسیدند.
علما و بزرگان ایشان را به عالمى فقیه و اصولى مبرز و آشنا به علوم معقوله و منقوله مى شناسند و به پرهیزکارى و زهد و ورع و فضا ئل اخلاقى اعتراف دارند.
ایشان در خاندانى عالم و اصیل در نسب و آشنا به علوم مختلفه فقه و اصول و جهاد و فداکارى و از خود گذشتگى که همانا بیت مجدد شیرازى بزرگ است و در فضایى آکنده از ورع و پرهیزگارى و معرفت الهى وجوى با نشاط در زمینه دروس و استنباط احکام شرعى پرورش یافت و تمامى اوقات و ساعات خود را در این راه صرف نمود.
این بزرگوار در ارتباط با علماء و بزرگان مراجع و شخصیات دینى و گفتگوى با آنان در مختلف مسائل دقیق علمى و هر آنچه که مربوطه به اوضاع و شئون شیعیان جهان در زمان غیبت حضرت حجت ابن الحسن (عجل الله تعالى فرجه الشریف) مى شود شهرت دارند.
تالیفات متعدد و گوناگون معظم له براى سطوح مختلف اقشار مردم از خصوصیات ایشان مى باشد که از جمله تألیفات نامبرده براى حوزویان و طلاب فاضل کتابهاى (شرح لمعه) و (شرح کتاب شرائع الاسلام) و (شرح تبصره المتعلمین) و (شرح سیوطی) و (شرح کتاب صمدیه و موجز در منطق) و… مى باشد.
و همچنین براى فقها و مجتهدین درس ها و مباحثى را در فقه و اصول با استدلال علمى و دقیق (مانند شرح عروه الوثقى در مسائل اجتهاد و تقلید و کتاب معروف بیان الاصول و قاعده (لا ضرر ولا ضرار)) را با روشى متین و زیبا و علمى به رشته تحریر در آورده اند.
و حدود ۲۰ سال مشغول بحث خارج فقه واصول مى باشند.
در محفل علمى ایشان جمع کثیرى از علما و دانشمندان و فضلا و حتى مجتهدین براى استفاده بیشتر از محضر علمى ایشان حاضر مى شوند چنانچه برخى از مدرسین خارج در حوزه علمیه قم و سوریه از شاگردان این عالم فرزانه مى باشند.

رشد و نمو:

نسب حضرت آیت الله العظمى آ قاى حاج سید صادق حسینى شیرازی: ایشان از فرزندان زید فرزند امام زین العابدین فرزند امام حسین فرزند امام امیرالمومنین على ابن ابى طالب علیهم السلام مى باشد.
وى پرورش یافته خاندانى معروف و شاخص در فقاهت و مرجعیت در طول یکصد و پنجاه سال اخیر مى باشد. که به نام برخى از این اختران تابناک اشاره مى نماییم:
۱ـ بزرگ مرجع جهان تشیع آیت الله آقاى حاج سید محمد حسن شیرازى ـ قدس سره ـ معروف به مجدد شیرازى صاحب نهضت مشهور تنباکو در ایران. وفات وى به سال ۱۳۱۲ هجرى قمرى بوده است.
۲ـ مرجع دینى آیت الله العظمى میرزا محمد تقى شیرازى ـ قدس سره ـ رهبر انقلاب ۱۹۲۰ میلادى در عراق (وفات وى به سال ۱۳۳۸ هجرى میباشد)
۳ـ بزرگ مرجع جهان تشیع آیت الله العظمى حاج سید على شیرازى ـ قدس سره ـ فرزند مجدد شیرازى از بزرگان ومراجع شیعه در نجف اشرف (وفات وى به سال ۱۳۵۵ هجرى قمرى میباشد)
۴ـ آیت الله العظمى آقاى سید اسماعیل شیرازى ـ قدس سره ـ (فوت وى به سال ۱۳۰۵ هجرى قمرى است).
۵ـ بزرگ مرجع جهان تشیع حضرت آیت الله العظمى آقاى سید عبدالهادى شیرازی.
۶ـ حضرت آیت الله العظمى آقاى سید میرزا مهدى شیرازى ـ قدس سره ـ (پدر ایشان) از بزرگان مراجع شیعه در کربلا مقدسه وفات وى به سال ۱۳۸۰ هجرى قمرى میباشد.
۷ـ مرجع دینى جهان تشیع حضرت آیت الله العظمى آقاى حاج سید محمد حسینى شیرازى -قدس سره- برادر حضرت آیت الله العظمى حاج سید صادق حسینى شیرازى که به اختصار به خصوصیات ایشان اشاره گردید.
۸ـ آیت الله شهید سید حسن شیرازى (اعلى الله مقامه ـ برادر معظم له) مؤسس و بنیانگذار حوزه علمیه در کنار حرم مطهر حضرت زینب کبرى علیها السلام در سال ۱۴۰۰ هجرى قمرى در بیروت با ترورى ناجوانمردانه به دست دژخیمان بعث عراق به شهادت رسید.

استادان:

حضرت آیت الله حاج سید صادق حسینى شیرازى در تاریخ ۲۰ / ذى الحجه/ ۱۳۶۰ در کربلا مقدسه بدنیا آمده و مراحل مختلف دروس علمى را زیر نظر بزرگان علما و مراجع در حوزه علمیه کربلا دنبال کردند. تا به درجات عالیه اجتهاد رسیدند . از جمله اساتید ایشان:
۱٫ مرحوم والدشان حضرت آیت الله العظمى میرزا مهدى حسینى شیرازى – قدس سره.
۲٫ مرحوم برادرشان حضرت آیت الله العظمى حاج سید محمد حسینى شیرازى – قدس سره.
۳٫ مرحوم آیت الله العظمى آقاى سید هادى میلانى – قدس سره.
۴٫ مرحوم آیت الله العظمى آقاى شیخ محمد رضا اصفهانى – قدس سره.
۵٫ مرحوم آیت الله شیخ محمد شاهرودى – قدس سره.
۶٫ مرحوم آیت الله شیخ یوسف خراسانى – قدس سره.
۷٫ مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد صدقى مازندرانى – قدس سره.
۸٫ مرحوم آیت الله حاج شیخ جعفر رشتى – قدس سره.
۹٫ مرحوم آیت الله سید کاظم مدرسى – قدس سره.
ودیگر استاتید محترم حوزه علمیه در کربلاء و نجف اشرف وهمانطوریکه اشاره گردید ایشان بیش از ۲۰ سال واز هنگام هجرت به کویت در سال ۱۳۹۸ هجرى قمرى تاکنون مشغول بحث وتدریس خارج فقه و اصول بوده و عده فراوانى از آقایان فضلا وعلما در محضر ایشان حضور مى یابند.

مؤسسات:

از اهتمامات خاص این مرجع عالیقدر (حضرت آیت الله العظمى آقاى حاج سید صادق حسینى شیرازی) توجه به امر موسسات دینى و انسانى و فرهنگى و خیریه بوده و بسیارى از هیئتهاى دینى و حسینى و مساجد و حسینیه ها و مدارس و کتابخانه ها و انتشارات و درمانگاه ها با توجیهات و ارشادات حضرتش تاسیس گردیده است.

تربیت:
این بزرگ مرد علم و اخلاق در تربیت علمى و اخلاقى طلاب و علما و فضلا اهمیت شایانى را قائل بودند. بطوریکه دروس اخلاق حضرتش در عراق و کویت و ایران زبانزد همه عاشقان و دلباختگان مکتب اخلاقى وى بوده و در محضر مبارکش تعداد عدیدى از فضلا و علما استفاده برد ه اند.

اخلاق عالى:

اخلاق اسلامى و نمونه ایشان زینت بخش شخصیت والاى علمى معظم له در طول بیش از ۵۰ سال میباشد. هر شخصى که با ایشان معاشرت داشته باشد خلق نیک و فضائل انسانى و خوشرویى معظم له اولین مسئله اى است که توجه افراد را جلب مىکند زهد آن بزرگوار در تمامى ابعاد زندگى زبانزد خاص و عام است.
دورى از مظاهر دنیا و ما فیها دنیا در کنار تقوى و ورع و توکل بر خدا و تواضع فراوان براى مردم و احترام به کوچک و بزرگ، صبر و پایدارى و ثبات قدم و استقامت و تحمل بسیارى از مشکلات و مصائب در راه اعتلاى کلمه اسلام و دوستى براى خدا و در راه خدا و خدمت به مردم و مدارات با آنان شعار این بزرگوار مى باشد که خود قبل از دیگران به آنها عمل مى نماید.

تألیفات:

تالیف را در سن جوانى آغاز و تاکنون نیز دنبال مى کنند و در مختلف علوم اسلامى خاصه علوم و دروس حوزوى تالیف اتى دارند که متجاوز از ۵۰ عنوان کتاب مى باشد. و در اینجا به برخى از تالیفات ایشان اشاره مى شود:
۱- شرح عروه الوثقى
۲- بیان الاصول (۱۰جلد)
۳- توضیح شرائع الاسلام در۴ جلد
۴- شرح تبصره المتعلمین (۲جلد)
۵- شرح بر کتاب سیوطى (۲جلد)
۶- شرح صمدیه
۷- شرح عوامل
۸- شرح اللمعه الدمشقیه (۱۰جلد)
۹- موجز در منطق
۱۰- على علیه السلام در قرآن (۲ جلد)
۱۱- فاطمه الزهراء علیه السلام در قرآن
۱۲- اهل البیت علیهم السلام در قرآن
۱۳- شیعه در قرآن
۱۴- حضرت مهدى علیه السلام در کتب اهل سنت
۱۵- حقائق عن الشیعه
۱۶- قیاس در شریعت اسلامى
۱۷- منزلت نماز جماعت در اسلام
۱۸- روزه
۱۹- مقدماتى در اقتصاد اسلامى
۲۰- اقتصاد و مشکل ربا
۲۱- سیاست از دیدگاه اسلامى
۲۲- شراب و جامعه
۲۳- بدیهاى بى حجابى
۲۴- داستانهاى آموزنده
۲۵- عقوبات در اسلام
۲۶- راهى به سوى بانک اسلامى
۲۷- اصلاحات کشاورزى در اسلام
۲۸- مالک اشتر نخعى
۲۹- شهید اول
۳۰ شهید دوم
۳۱- پدر

Related posts

free vector
رفتن به نوارابزار