آيين خرافي شب اول ربيع الاول

خرافات و تمسک به اموري که مستند و مدرک معتبر روايي و ديني ندارند از جمله اموري است که موجب انحراف دين و منجر به بدعت در دين مي گردد. آداب و رسومي که با رنگ و لعاب ديني ناگهان در جامعه سر برمي آورند و عده اي ساده دل و يا جاهل را - هر چند با نيت پسنديده - به دنبال خود مي کشد. جاي تأسف است در برخي موارد اين گونه آيين هاي من درآوردي و نامعلوم در جامعه رواج مي يابد و برخي از مردم به جاي آنکه به علما و مراجع رجوع کرده و با تحقيق سراغ اين اعمال بروند با اعتماد به سخنان بي پايه افراد بي مايه در دام خرافات گرفتار مي شوند. اين تأسف آن گاه فزوني مي يابد که در اين سالها بارها مراجع و علما بر رواج خرافات نهيب زده اند!

چند سالي است در پايان ماه صفر مراسمي در برخي شهرها باب شده است که در ظاهر مانند بسياري از خرافات ديگر عملي نيکو وانمود مي شود، اما هنگامي که در آن انديشيده مي شود نتيجه به آنجا مي رسد که با خرافه اي ديگر مواجه هستيم!
داستان از اين قرار است که گفته مي شود در شب اول ماه ربيع الاول چند ساعتي قبل از نماز صبح روز اول اين ماه مي بايست درب هفت مسجد را کوبيد و با اين کار پايان دو ماه عزاداري و آغاز ماه شادماني حضرت زهرا(س) را اعلام نمود و بدين سان از دستان حضرت زهرا (س) صله دريافت کرده و حاجات خود را طلب کنيم.
در سالهاي ابتدايي اين مراسم به کوبيدن در مسجد و آن گاه اقامه نماز صبح در آخرين مسجد اکتفا مي شد. اما با گذشت زمان بر پيرايه هاي اين عمل افزوده شد. سال بعد تضرع و ناله و گريه بر درب مسجد. سال بعد پخش نذورات و شيريني و شکلات و...، سال بعد گفته شد در آخرين مسجد بايد دعاي توسل خوانده شود و سال بعد روشن کردن شمع بر در مسجد و آب و جارو کردن مقابل آن هم اضافه شد و همين طور اين سير تکاملي(!) ادامه يافت تا جايي که برخي از نماز مغرب شب اول شروع به اين کار مي کردند تا از خواب شب هم بي بهره نمانند!
در همان سالهاي ابتدايي مراجع عظام طبق وظيفه ديني و شرعي خود که هنگام ظهور بدعت ها، علما بايد علم خود را بروز و ظهور دهند بر بي ريشه بودن اين عمل تأکيد کردند. اما متأسفانه هنوز برخي اين راه اشتباه را مي پيمايند. اين نمونه اي از نمونه هاي فراوان است که برخي در خارج از چارچوب دين براي طلب حاجات و نيازهاي خود از خداوند و ائمه متمسک به آيين هايي اين چنيني مي شوند.
اين پديده اندوه بار علل فراواني مي تواند داشته باشد که مي بايست با بررسي و واکاوي آن دلايل، راهکارهاي برون رفت از آن را يافت.
" />

پنج شنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۸
آخرین اخبار
free vector
رفتن به نوارابزار