مروري بر برکات وجود مبارک اميرالمومنين(ع) تا به امروز و شکل گيري تاريخ شيعه
مردان بزرگ، تاثيراتشان هم در تاريخ و تمدن بزرگ است. بيشتر از همه، تاثير پيامبران بوده که حتي مبدأ تاريخ هاي بشري هم امور مربوط به آنهاست. پيشوا و مولاي ما، اميرمومنان علي (ع) هم که طبق عقايد ما شأني هم تراز پيامبران دارد، دقيقا همين طور است. 14 قرن از درگذشت آن حضرت گذشته است و هنوز هم بحث و گفت و گو و پژوهش درباره ابعاد شخصيتي آن حضرت ادامه دارد. در اين 14 قرن، از يمن تا تونس و از آنجا تا کشمير(يعني محدوده اي که تمام شهرهاي باستاني بشر جز روم را شامل مي شود)، جايي نبوده است که اثري از آن حضرت نمانده باشد. اين سال شمار کوچک، مروري است سريع بر همه ماجراهايي که درباره آن مردبزرگ، آن بزرگ ترين، در طول 14 قرن گذشته رفته است. عدد سال ها را همه به تاريخ هجري قمري آورده ايم. براي اينکه تصور دقيق تري از اين اعداد داشته باشيد، بايد بدانيد که امسال(سال 1390 خورشيدي)سال 1432 قمري است.

23 قبل از هجرت:

امام علي (ع) در خانه کعبه به دنيا آمد. در اينکه آن حضرت تنها مولودي است که در اين مکان مقدس زاده شده، تمام مورخان اتفاق نظر دارند. اسم «علي» هم اولين بار براي ايشان گذاشته شد.

13 قبل از هجرت:

درباره اينکه امام علي(ع) و حضرت خديجه(ص)، کداميک اولين مسلمان به پيامبر خاتم است بين مورخان اختلاف نظر است؛ ولي در اينکه اولين مرد مسلمان امام علي (ع) است کسي تشکيکي ندارد. " />

free vector
رفتن به نوارابزار