باسمه تعالی
ایران و رسانه های اینترنتی
چکیده
از اواخر قرن 20 میلادی از حدود 1970 جهان با پدیده ای جدید روربر شد به نام اینترنت و فضای مجازی در آن زمان شاید کمتر کسی می توانست تصور کند که در زمانی بسیارکوتاه این اختراع بتواند در سرتاسر جان و همه جوامع نشر پیدا کند و بسیاری از معادلات اجتماعی ،سیاسی،فرهنگی را متحول سازد. رسانه های جمعی نیز از این قائده مستثنی نبوده اند و و با پیشرفت فضای وب رسانه اینترنت به خاطر ویژگی های خاص آن درحال تبدیل شدن به یکی از  قوی ترین رسانه های جمعی از نظر میزان تاثیر و میزان فراگیری می باشد.
در این نوشتار پس از ذکر مقدمه ای در باره تاریخچه اینترنت و اینترنت در ایران پژوهشی در باره رسانه های جمعی اینترنتی ایران  ارائه خواهد شد
مقدمه  1
تاریخچه اینترنت
پيدايش اينترنت به دهه 1960 ميلـادي باز ميگردد؛ زماني که دولت ايالـات متحده آمريکا براساس طرحي موسوم به آرپا (ARPA) مخفف آژانس تحقيق پروژه‌هاي پيشرفته که در آن زمان براي کارکردهاي دفاعي بوجود آمده بود، اين طرح را اجرا نمود.
طرح اين بود که کامپيوترهاي موجود در شهر‌هـاي مختلف (در آن زمان چيزي به نامـ کامپيوتر شخصي وجود نداشت بلکه سازمان‌هاي بزرگ و دانشگاه‌ها و مراکز دولتي معمولـاً داراي سيستمـ‌هاي کامپيوتر بزرگ مين فريمـ بودند) که هر کدامـ اطلـاعات خاص خود را در آن ذخيره داشتند بتوانند در صورت نياز با يکديگر اتصال بر قرار نموده و اطلـاعات را به يکديگر منتقل کرده و يا در صورت ايجاد بستر مناسب اطلـاعات را در حالت اشتراک قرار دهند.

در همان دوران سيستمـ‌هايي بوجود آمده بودند که امکان ارتباط بين کامپيوترهاي يک سازمان را از طريق شبکه مختص همان سازمان فراهمـ مي‌نمودند طوريکه کامپيوترهاي موجود در بخش‌ها يا طبقات مختلف با يکديگر تبادل اطلـاعات نموده و امکان ارسال نامه بين بخش‌هاي مختلف سازمان را فراهمـ مي‌کردند که اکنون به اين سيستمـ ارسال نامه پست الکترونيک مي‌گويند. اما براي اتصال و ارتباط دادن اين شبکه‌هاي کوچک و پراکنده که هر کدامـ به روش و استانداردهاي خودشان کار مي‌کردند استانداردهاي جديد و مشخصي که همان پروتکل‌ها هستند توسط کارشناسان وضع شد.
سرانجامـ درسال 1961 ميلـادي تعداد 4 کامپيوتر در 2 ايالت مختلف با موفقيت ارتباط برقرار کردند و با اضافه شدن واژه نت به طرح اوليه، نامـ آرپانت (Arpanet) براي آن منظور شد.

در دهه 1970 ميلـادي با تعريف پروتکل‌هاي جديدتر از جمله TCP که تا به امروز رواج دارد و نيز مشارکت کامپيوترهاي ميزبان (Host) بيشتر به آرپانت و حتي گسترده شدن آن به برخي نواحي فراتر از مرزهاي ايالـات متحده، آرپانت شهرت بيشتري يافت و ايده اينترنت همراه با جزييات بيشتر راجع به شبکه‌هاي کامپيوتري مطرح گشت تا اينکه طي سال‌هاي پاياني دهه 1970 شبکه‌هاي مختلف تصميمـ گرفتند به صورت شبکه‌اي با يکديگر ارتباط برقرار نمايند و آرپانت را بعنوان هسته اصلي انتخاب کردند. بعدها در سال 1993 ميلـادي نامـ اينترنت روي اين شبکه بزرگ گذاشته شد.

" />
چهارشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۸
آخرین اخبار
free vector
رفتن به نوارابزار