چکيده

از اواخر قرن 20 ميلادي از حدود 1970 جهان با پديده اي جديد روربر شد به نام اينترنت و فضاي مجازي در آن زمان شايد کمتر کسي مي توانست تصور کند که در زماني بسيارکوتاه اين اختراع بتواند در سرتاسر جان و همه جوامع نشر پيدا کند و بسياري از معادلات اجتماعي ،سياسي،فرهنگي را متحول سازد. رسانه هاي جمعي نيز از اين قائده مستثني نبوده اند و و با پيشرفت فضاي وب رسانه اينترنت به خاطر ويژگي هاي خاص آن درحال تبديل شدن به يکي از  قوي ترين رسانه هاي جمعي از نظر ميزان تاثير و ميزان فراگيري مي باشد.
در اين نوشتار پس از ذکر مقدمه اي در باره تاريخچه اينترنت و اينترنت در ايران پژوهشي در باره رسانه هاي جمعي اينترنتي ايران  ارائه خواهد شد
مقدمه  1
تاريخچه اينترنت
پيدايش اينترنت به دهه 1960 ميلـادي باز ميگردد؛ زماني که دولت ايالـات متحده آمريکا براساس طرحي موسوم به آرپا (ARPA) مخفف آژانس تحقيق پروژه‌هاي پيشرفته که در آن زمان براي کارکردهاي دفاعي بوجود آمده بود، اين طرح را اجرا نمود.

طرح اين بود که کامپيوترهاي موجود در شهر‌هـاي مختلف (در آن زمان چيزي به نامـ کامپيوتر شخصي وجود نداشت بلکه سازمان‌هاي بزرگ و دانشگاه‌ها و مراکز دولتي معمولـاً داراي سيستمـ‌هاي کامپيوتر بزرگ مين فريمـ بودند) که هر کدامـ اطلـاعات خاص خود را در آن ذخيره داشتند بتوانند در صورت نياز با يکديگر اتصال بر قرار نموده و اطلـاعات را به يکديگر منتقل کرده و يا در صورت ايجاد بستر مناسب اطلـاعات را در حالت اشتراک قرار دهند .

در همان دوران سيستمـ‌هايي بوجود آمده بودند که امکان ارتباط بين کامپيوترهاي يک سازمان را از طريق شبکه مختص همان سازمان فراهمـ مي‌نمودند طوريکه کامپيوترهاي موجود در بخش‌ها يا طبقات مختلف با يکديگر تبادل اطلـاعات نموده و امکان ارسال نامه بين بخش‌هاي مختلف سازمان را فراهمـ مي‌کردند که اکنون به اين سيستمـ ارسال نامه پست الکترونيک مي‌گويند. اما براي اتصال و ارتباط دادن اين شبکه‌هاي کوچک و پراکنده که هر کدامـ به روش و استانداردهاي خودشان کار مي‌کردند استانداردهاي جديد و مشخصي که همان پروتکل‌ها هستند توسط کارشناسان وضع شد.
سرانجامـ درسال 1961 ميلـادي تعداد 4 کامپيوتر در 2 ايالت مختلف با موفقيت ارتباط برقرار کردند و با اضافه شدن واژه نت به طرح اوليه، نامـ آرپانت (Arpanet) براي آن منظور شد.

" />
چهارشنبه, ۲۰ آذر , ۱۳۹۸
آخرین اخبار
free vector
رفتن به نوارابزار